Gorkiego 31U,
70-390, Szczecin, Poland

+48 508 692 713
biuro@funeral.com.pl

Spopielenie zwłok w Polsce - Kremacja zwłok w Polsce

Kremacja zwłok w Polsce, staje się coraz bardziej popularna sposobem popgrzebania zmarłych. Nie każdy zakład pogrzebowy posiada własne krematorium ze względu na koszt pieca kremacyjnego oraz zapotrzebowania na kremację. Koszt kremacji jest dużo tańszy od pochówku tradycyjnego, dlatego też wiele rodzi zmarłego decyduję się na kremację.

Krematoria w Polsce

Krematoria w Polsce występują w większości miast, co świadczy o tym że jest coraz popularniejsza ale nie wątpliwie dla wielu osób pozostaje tematem tabu ze względu na  swoją wiarę. Krematoria w Polsce można spotkać w wielu miastach w Polsce, między innymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu oraz innych większych miastach.

Kremacja zwłok w Polsce

Przed kremacją ciało zmarłego musi zostać przygotowane np: ubrane w odzież lub całun a następnie należy ciało umieścić w trumnie kartonowej lub drewnianej. Trumna drewniana do kremacji nie może posiadać okuć metalowych i nie może pokryta być lakierem. Następnie zwłok się wystawia w kaplicy celem pożegnania się rodziny ze zmarłym.

Spopielenie zwłok trwa przeciętnie dwie godziny w zależności od wagi ciała zmarłego w temperaturze 1000 - 1200 stopni. Po kremacji prochy ludzkie umieszczane są w urnach celem pochowania jej w kolumbarium lub do grobu ziemnego.

Ile kosztuje kremacja w Polsce

Koszt kremacji to wydatek około 600-800 złoty plus koszt trumny od 400 do 700 złoty oraz oczywiście koszt urny która się waha się między 150 zł a 3000 zł w zależności od rodzaju urny. Spopielone prochy po wykonaniu kremacji wsypywane są do urny.

 

Po wykonaniu kremacji urnę należy pochować w grobie tradycyjnym lub umieścić w kolumbarium. Koszt kolumbarium w zależności od regionu i cmentarza kosztuje od 700 zł do 3000 złotych. Najbardziej opłacalnym sposobem pochówku jest umieszczenie urny z prochami w grobie tradycyjnym.   

Spopielenie zwłok w Polsce po przywiezieniu z zagranicy

Obowiązuję przepisy prawne nakazujące pochowanie zwłok sprowadzonych z zagranicy bez otwierania trumny ( tj. bez naruszania pieczęci konsularnej). Należy jednak domniemywać , iż celem ustawodawcy formułujący taki zapis nie było uniemożliwienie kremacji sprowadzonych zwłok, które to może mieć miejsce dopiero po wyjęciu zwłok z wkładu metalowego, a więc po otwarciu trumny i naruszeniu pieczęci konsularnej. Mając powyższe na uwadze dopuszcza się jedynie w celu przeprowadzenia kremacji w Polsce , otwieranie metalowych wkładów w których przewożone są zwłoki. Zgodę na otwarcie trumny powinien wydać właściwy terenowy Państwowy Inspektorat Sanitarny.