Zgon obywatela Polski na terytorium Norwegii

Co zrobić gdy umrze ktoś bliski w Norwegii?

Zgon obywatela Polski na terytorium Norwegii

Zgon obywatela Polski na terytorium Norwegii to sytuacja wymagająca konkretnych działań i przestrzegania odpowiednich procedur. Oto podstawowe kroki, które należy podjąć:

 1. Zawiadomienie odpowiednich władz: Należy niezwłocznie powiadomić lokalne służby ratunkowe i policję w Norwegii. Oni zajmą się formalnościami związanymi ze stwierdzeniem zgonu.

 2. Kontakt z ambasadą lub konsulatem Polski: Należy skontaktować się z najbliższą ambasadą lub konsulatem Polski w Norwegii. Dyplomaci pomogą w załatwieniu niezbędnych formalności, udzielą wsparcia i porad prawnych.

 3. Postępowanie prawne i medyczne: W zależności od okoliczności zgonu, może być konieczne przeprowadzenie dochodzenia lub sekcji zwłok, aby ustalić przyczynę śmierci.

 4. Decyzja o transporcie zwłok lub kremacji: Rodzina zmarłego musi podjąć decyzję, czy ciało ma być przewiezione do Polski, czy też kremacja ma odbyć się w Norwegii. W obu przypadkach konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów prawnych i sanitarnych.

 5. Załatwienie formalności związanych z transportem zwłok: Jeśli rodzina zdecyduje o transporcie zwłok do Polski, konieczne będzie załatwienie odpowiednich dokumentów i organizacja transportu, co często odbywa się przy współpracy z zakładami pogrzebowymi.

 6. Wsparcie psychologiczne dla rodziny i bliskich: Śmierć bliskiej osoby w obcym kraju może być bardzo trudnym doświadczeniem. Warto w takiej sytuacji szukać wsparcia psychologicznego.

Pamiętaj, że każda sytuacja jest unikalna i może wymagać indywidualnego podejścia. Warto skorzystać z pomocy prawnej i konsularnej w takich sytuacjach.

Transport zwłok / urny z Norwegii do Polski

Jesteśmy firmą pogrzebową świadczącą międzynarodowe usługi pogrzebowe w tym transport osoby zmarłej z Norwegii.

Gdy śmierć dotyka kogoś bliskiego poza terytorium naszego kraju, pojawia się potrzeba przeprowadzenia skomplikowanych działań proceduralnych. Transport zmarłego z Norwegii do Polski obliguje do dopełnienia pewnych formalności i zgodności z procedurami. Zadanie to może być wykonane osobiście lub przekazane specjalistom wyposażonym w stosowną wiedzę oraz doświadczenie.

Przypadek zgonu za granicą rodzi dla rodziny zmarłego konieczność przetransportowania ciała do kraju, co jest zadaniem pełnym wyzwań. Dla wielu ludzi nie do pomyślenia jest pochowanie bliskiej osoby gdziekolwiek indziej niż w jej ojczyźnie. Wówczas priorytetem staje się zapewnienie, by szczątki zmarłego zostały przeniesione zgodnie z życzeniem jego najbliższych.

Zapraszamy Państwa do kontaktu

Zaświadczenie na sprowadzenie prochów (szczątków) do kraju - Norwegia

Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo

Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo mieści się pod innym adresem niż Ambasada RP w Oslo.

Adres Wydziału Konsularnego: Drammensveien 171, 0277 Oslo (w okolicach stacji kolejowej Skøyen - aby wyświetlić mapkę kliknij link)


Telefon:  +47 24110877 czynny: poniedziałek, wtorek, czwartek: 13:30 - 16:00; środa: 9:30 - 12:00; piątek: 12:30 - 15:00

Fax: +47 24 110 878

ESP: /AMB_Oslo/SkrytkaESP

E-mail:  oslo.konsul@msz.gov.pl

Zgon obywatela Polski na terytorium Norwegii

Co się stanie jeśli rodzina z Polski nie zdecyduje się na sprowadzenie zwłok z Norwegii na terytorium Polski?

Jeśli rodzina osoby zmarłej zdecyduje się nie przewozić zwłok z Norwegii do Polski, przedstawiciel konsularny zwraca się do lokalnych władz z wnioskiem o zorganizowanie pogrzebu na Terenie Norwegii zgodnie z lokalnymi przepisami (przy czym koszty ponoszą władze lokalne na publicznych cmentarzach).

Warto pamiętać, że konsul nie bierze na siebie obowiązków finansowych, nie oferuje konsultacji ani nie angażuje się w imieniu rodziny zmarłego w decyzje dotyczące wyboru metody lub miejsca pochówku.

Zgon obywatela Polski na terytorium Norwegii

Jeżeli zgon nastąpi na terytorium Norwegii trzeba o śmierci powiadomić lekarza oraz zakład pogrzebowy. W zależności od rodzaju zgonu i okolicznośći lekarz powiadmi odpowiednie służby (policję, koronera) celem ustalenia przyczyny zgonu. Jeżeli zgon nastąpił wskutek śmierci naturalnej lekarz odstąpi od sekcji zwłok, co bardzo przyspieszy transport zwłok lub prochów z Norwegii do Polski.

Pomoc Ambasady Polskiej w Norwegii

Z naszego doświadczenia wiemy że Ambasady w sprawach transportu zwłok, odsyłają najczęściej do Polskich firm pogrzebowych by one kontaktowały się z zakładami pogrzebowymi, policją czy prokuraturą. Najczęściej Ambasady pomagają w załatwieniu zaświadczenia na wywóz zwłok z terytorium Norwegii po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i pozwoleń.

Transport zwłok z Norwegii do Polski

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na przetransportowanie zwłok z Norwegii do Polski należy powiadomić jedną z firm zajmującą się międzynarodowym transportem osoób zmarłych takich jak nasza, która od 27 lat jest w branży pogrzebowej i wie jak profesjonalnie podejść do powierzonego nam zlecenia. W Państwa imieniu skontaktujemy się z zakładem pogrzebowym w Norwegii i uzyskamy wszystkie niezbędne dokumenty do transportu osoby zmarłej.

Transport zwłok z Norwegii - jak wygląda?

1.

Kontakt z nami i omówienie szczegółów transportu. Podpisanie odpowiednich upoważnień oraz umowy.

2.

Nasze działania na terenie Australii. Uzykujemy akt zgonu i inne pozwolenia na terenie Norwegii oraz Polsce.

3.

Ustalamy datę transportu wraz z pełną dokumentacją niezbędą do pochowania zwłok na cmentarzu w Polsce.

4.

Transport osoby zmarłej z Norwegii do miejsca przeznaczenia w Polsce gdzie nastąpi pochówek.

Kontakt z nami:

 • CHARON Mirosław Tyl
  Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe
  ul. Maksyma Gorkiego 31 U
  70-390 Szczecin
  NIP: 8511810939
  Tel. +48509332858

  91 8854 773
  +48 508 692 713

  Viber +48 509332858

  WhatsApp +48 509332858

Zgon obywatela Polski na terytorium Norwegii

Dodaj komentarz

Wyślij