Blog

jak zawiadomić rodzinę o smierci

Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o czyjejś śmierci?

Codziennie otrzymujemy dziesiątki, jeśli nie setki wiadomości - ważnych lub błahych, wesołych albo smutnych. Wśród tych bardziej radosnych znajdą się wieści o narodzinach potomka, uzyskaniu upragnionego awansu zawodowego czy też o zaręcznych szczęśliwej pary. Im właśnie towarzyszą wiwaty, uśmiechy, pozytywne emocje.

Niestety, rzeczywistość ma również swoją ciemną stronę, przynoszącą informacje wywołujące szok, a niekiedy nawet rozpacz. Wiadomości o przykrych zdarzeniach, niepowodzeniach, wypadkach oraz takie, których boimy się najbardziej - obwieszczające śmierć najbliższej osoby. sprowadzenie zwłok z zagranicy

Powiadomienie o śmierci i pogrzebie

Jak pisał John Donne - żaden człowiek nie jest samoistną wyspą. Idziemy przez życie wśród rodziny, przyjaciół, bliższych lub dalszych znajomych. Naturalną częścią ludzkiego istnienia są zarówno narodziny, jak i śmierć. Nieuniknione zatem staje się, że pewnego dnia zostaniemy powiadomieni o czyimś odejściu lub będziemy musieli przekazać tą smutną wiadomość innym osobom. W takiej sytuacji może pojawić się pytanie: jak to najlepiej zrobić? W jaki sposób zawiadomić bliskich o śmierci członka rodziny lub przyjaciela oraz jak zachować się w obliczu otrzymania takiej informacji? 

W dzisiejszych czasach przyjęło się, aby tego rodzaju wiadomości przekazywać telefonicznie. Chociaż szok związany z uzyskanymi wieściami skłania często do niedowierzania, dopytywania i powtarzania utartych frazesów, np. jak to się stało? jak mogło do tego dojść?, należy uszanować uczucia zawiadamiającej nas osoby. Niektórzy nie są w stanie rozmawiać o niedawnej tragedii, lecz są też tacy, dla których opowieść o bolesnych wydarzeniach miewa terapeutyczne znaczenie. Powinno się w takiej sytuacji okazać empatię i pozwolić zawiadamiającemu na przekazanie tylu informacji, na ile jest gotowy w danym czasie. Nie należy również zapominać, że telefon do nas jest prawdopodobnie jednym z wielu wykonanych tego dnia i stanowi przykry obowiązek, a nie okazję do towarzyskiej pogawędki.

SMS - czy to odpowiedni sposób zawiadomienia od śmierci?

Wraz z pojawianiem się nowych ścieżek komunikacji napotykamy na etyczne rozterki z nimi związane - czy wypada przesłać wiadomość o śmierci SMS-em lub za pomocą internetowego komunikatora? Przyjęło się, że drogi te są nieodpowiednie i swoim nieoficjalnym charakterem odbierają szacunek należny danej sytuacji. Warto jednak pamiętać, iż czasem ból odczuwany po stracie bliskiej osoby uniemożliwia sprostanie konwenansom, a nawet odbycie krótkiej rozmowy telefonicznej. Wtedy wiadomość tekstowa nie powinna być odbierana jako afront. Podobną wyrozumiałość trzeba okazać również wobec nieodebrania naszego połączenia, podczas którego chcielibyśmy złożyć kondolencje i przekazać wyrazy współczucia. Bywa, że w takiej sytuacji nieme wsparcie oraz wspólne trwanie w przepełnionej refleksją ciszy są najlepszym rozwiązaniem.

Niezależnie od formy, w jakiej otrzymuje się zawiadomienie o pogrzebie, należy uważać je za wiążące. Uroczystości żałobne oraz ceremonia pochówku to istotne wydarzenia upamiętniające zmarłego, ale też pozwalające na okazanie wsparcia i szacunku pogrążonym w smutku najbliższym. Wzięcie w nich udziału to zarówno niepisany obowiązek zawiadomionych osób, jak i okazja do tego najtrudniejszego, ostatniego pożegnania z Drogim Zmarłym.