Blog

transport zwłok z norwegii

Transport zwłok z Norwegii - co należy wiedzieć?

Przetransportowanie zwłok z Norwegii do Polski to proces, który wymaga odpowiedniej organizacji – w tym także zdobycia niezbędnych dokumentów. Mowa tutaj przede wszystkim o dokumentach z Urzędu Stanu Cywilnego, a także zezwoleniu między innymi Konsula RP umożliwiającym przekroczenie granicy. To jednak nie wszystko – kluczowe jest też uzyskanie w Norwegii specjalnego zezwolenia lekarskiego i policyjnego. Taki szereg formalności bez wątpienia może być przytłaczający dla już i tak pogrążonych w żalu najbliższych, dlatego też firmy zajmujące się transportem zwłok bardzo często oferują organizację wszystkich potrzebnych dokumentów.


Transport zwłok z Norwegii

Norwegia to kraj bardzo często wybierany przez polskich specjalistów. Nasi fachowcy to osoby niezwykle doceniane i chętnie zatrudniane w wielu różnych branżach norweskiej gospodarki. Z racji na popularność tego kierunku migracji, zlecenia transportu zmarłych z Norwegii do Polski realizowane są nieustannie. Każdego miesiąca wiele rodzin zmaga się z koniecznością przetransportowania zwłok lub prochów do naszego kraju. Śmierć niezmiennie jest bardzo delikatnym tematem, dlatego też istotne jest, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie. Na szczęście urzędy zarówno na terenie Norwegii, jak i Polski doskonale rozumieją powagę sytuacji i stają na wysokości zadania umożliwiając rodzinie bezproblemowe sprowadzenie zwłok.
Dokumenty niezbędne przy transporcie zwłok z Norwegii

Przewiezienie ciała zmarłej osoby do Polski nie byłoby możliwe bez złożenia kompletu dokumentów, czyli:

aktu urodzenia i zawarcia związku małżeńskiego (w zależności od stanu cywilnego),
zezwolenia na pochówek wydanego przez starostę lub prezydenta miasta,
odpisu aktu zgonu, który opatrzony musi być pieczątką i podpisem urzędnika, a także pieczęcią urzędu wydającego dokument,
zaświadczenia lekarskiego o zgonie,
zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, iż zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej,
policyjnego zezwolenia na wywiezienie zwłok z Norwegii,
zaświadczenia na sprowadzenie zwłok do kraju.

Dodatkową kwestią w przypadku transportu trumny jest zaświadczenie domu pogrzebowego stwierdzającego, iż zwłoki zostały odpowiednio przygotowane do przewozu. Istotne jest również potwierdzenie, że trumna zawiera w sobie tylko i wyłącznie ciało zmarłego. Transport urny z kolei wymaga zaświadczenia, w którym stwierdzono, iż prochy zostały właściwie przygotowane do przewozu, a sama urna nie zawiera niczego poza prochami. Niezbędne jest też zaświadczenie o kremacji.
Jaki jest czas transportu ciała z Norwegii?

Transport zwłok z Norwegii do Polski wiąże się także z organizacją niezbędnej dokumentacji oraz szeregu pozwoleń. Formalności te zajmują zwykle około 2 lub 3 dni robocze. Sam transport natomiast trwa zazwyczaj od 2 do 7 dni roboczych. Każdej rodzinie zależy na tym, aby jak najszybciej przebrnąć przez wszystkie formalności i móc w końcu pożegnać zmarłego, dlatego też istotne jest, aby cała procedura przebiegła szybko i sprawnie, umożliwiając bliskim towarzyszenie zmarłej osobie w jej ostatniej drodze. Pozyskanie dokumentów potrzebnych do sprowadzenia zwłok z Norwegii do Polski przebiega głównie elektronicznie, a sam transport odbywa się zwykle drogą morsko-lądową, która to jest najszybszą możliwą opcją ściągnięcia zwłok do naszego kraju. Transport trumny lub urny samolotem trwa niestety znacznie dłużej – mają na to wpływ odprawy celne, a także dodatkowe formalności, które należy dopełnić przed lotem oraz po wylądowaniu w Polsce.

Potrzebujesz Pomocy? Zadzwoń do nas lub zobacz nasze forum