Blog

transport zwłok z niemiec

Jak zorganizować transport zwłok z Niemiec do Polski?

W Niemczech mieszka i pracuje prawie milion polskich obywateli. Niektóre osoby przeniosły się do tego kraju wraz z całymi rodzinami, podczas gdy inne planują powrót do Polski w najbliższej przyszłości. Jeśli na terenie Niemiec dojdzie do zgonu, to pozostali w kraju bliscy będą chcieli odzyskać ciało, żeby je pochować na lokalnym cmentarzu. Transport osoby zmarłej to skomplikowana procedura, w ramach której należy wypełnić wiele formalności i zapewnić odpowiednie warunki przewozu. A jak zorganizować sprowadzenie zwłok do Polski?

Transport zwłok z Niemiec do Polski - niezbędne procedury

Jeśli krewni chcą, by ciało bliskiego wróciło do Polski, to powinni od razu poinformować o tym szpital, w którym doszło do zgonu. Zgodnie z niemieckim prawem pogrzeb lub kremacja muszą się odbyć w ciągu 96 godzin od stwierdzenia śmierci. Jeśli rodzina za późno skontaktuje się ze szpitalem, to ciało zostanie przekazane do niemieckiego zakładu pogrzebowego, a taka usługa jest dodatkowo płatna. Zorganizowanie międzynarodowego transportu zwłok wymaga posiadania międzynarodowego aktu zgonu i zgody konsula. Międzynarodowy akt zgonu powinien wystawić szpital, a odprawa konsularna zostanie przeprowadzona w jednym z 4 konsulatów, które znajdują się na terenie Berlina, Hamburga, Monachium i Kolonii. 

Jak zorganizować transport zwłok z Niemiec do Polski?

Otrzymanie zgody na międzynarodowy transport wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Poszczególne dokumenty muszą być przetłumaczone na język niemiecki, a zarówno trumna, jak i pojazd powinny spełniać ściśle określone normy sanitarne. Dlatego sprowadzenie ciała do kraju warto zlecić zakładowi pogrzebowemu z Polski, który specjalizuje się w transporcie międzynarodowym. Taka firma sprawnie zorganizuje przewóz i pomoże uzyskać rodzinie zasiłek pogrzebowy z ZUS-u. Pracownicy zakładu pogrzebowego zajmą się całą dokumentacją i przygotują ciało do transportu. Rodzina będzie mogła dostarczyć firmie ubranie dla zmarłego, a przed umieszczeniem ciała w trumnie bliscy mogą także otrzymać zdjęcie. Przez cały czas realizacji zlecenia krewni będą na bieżąco informowani o poczynionych postępach. W efekcie rodzina nie będzie musiała się o nic martwić, a trumna ze zmarłym bezpiecznie dotrze do miejsca docelowego.

Czy transport zwłok z Niemiec do Polski może pokryć ubezpieczenie?

Osoby mieszkające i pracujące w Niemczech powinny mieć wykupione stosowne ubezpieczenie. Niektóre polisy obejmują transport zwłok do kraju z pewnymi wyłączeniami. Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku przewlekłej choroby, samobójstwa lub przedawkowania, to firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty świadczenia. W takim wypadku transport zwłok z Niemiec będzie sporym wydatkiem, którego nie pokryje zasiłek pogrzebowy. Wycena jest każdorazowo przygotowywana indywidualnie, a ostateczna kwota transportu zwłok z zagranicy będzie uzależniona od odległości, jaką musi pokonać samochód, rodzaju użytego pojazdu i ceny wybranej trumny. Alternatywnym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać rodziny zmarłych, jest także przywiezienie do kraju urny z prochami.

Szukając zakładu pogrzebowego, który podejmie się transportu zwłok, warto sprawdzić, czy pracownicy mają odpowiednie doświadczenie oraz, czy znają przepisy niemieckiego prawa. Trasa powinna być precyzyjnie określona, a opłaty muszą być naliczane w sposób czytelny i zrozumiały dla klienta. Taka usługa to idealne rozwiązanie dla rodzin, które chcą zorganizować pochówek krewnego w kraju. Kompleksowa pomoc i doradztwo sprawią, że bliscy będą mogli właściwie pożegnać się ze zmarłym.

Potrzebujesz Pomocy? Zadzwoń do nas lub zobacz nasze forum